Nadcházející léto - čas na nové horské kolo

Jízda na horském kole má svá specifika

Jízda na horském kole vyžaduje větší kondici cyklisty než jízda na běžném kole, což vyplývá z náročnějšího terénu a překážek. Je také dobrodružnější a nebezpečnější. Úrazům se vyhnete, pokud budete důsledně používat přilbu, chrániče loktů a kolen. Pokud možno také eliminujte pády.

Před jízdou je vždy nutné zkontrolovat kolo, průběžně pak nastavení sedla (vodorovně se zemí) a řídítek. Je třeba dosáhnout na ovládací prvky kola a jezdit v předklonu asi 45 stupňů.

Styl jízdy na horském kole

Nejdůležitější je pohodová jízda. Kdo se horského kola bojí, snadno si přivodí zranění. Přes větve a kořeny se má přejíždět rovně, větší překážky zdolávat nadhozením předního kola. Zadním kolem se pak přejede volně. Objemné kořeny překonávejte vestoje, čímž odlehčíte kolu.

Sledujte také rychlost. Hlavně v neznámém terénu nebo po dešti je na místě opatrnost. Reagujte ihned na změny v terénu a nečekané překážky. Podle intenzity využívání zvolte kvalitativní kategorii horského kola.

Chcete kombinovat jízdu v terénu, ve městě a po silnici?

Nejezdíte-li v terénu tak často, poslouží vám jiná sportovní potřeba - crossové nebo trekingové kolo. Crossové kolo spojuje výhody silničního a horského kola. Cyklista má na něm vzpřímenější (turistický) posed. Větší kola a univerzální pláště umožňují rychlejší jízdu po asfaltových silnicích. Pokud chcete jezdit i v méně náročném terénu, bude toto kolo dobrá volba.

Dnes je výhodné zakoupit jízdní kolo online, protože můžete využít akce a řadu nadstandardních doprovodných služeb.